Oddział Położniczo - Ginekologiczny
Oddział Położniczo - Ginekologiczny
ilość łóżek: 38
Ordynator oddziału
lek. Krzysztof Arabski
Pielęgniarka oddziałowa - ginekologia
Joanna Kotyk
Położna oddziałowa - połoznictwo
mgr Ewa Fojcik
telefony kontaktowe:
Sekretariat
32 331-93-30
Pokój lekarski
32 331-92-41
Dyżurka pielęgniarska położnicza
32 331-92-48
Dyżurka pielęgniarska ginekologiczna
32 331-92-43
Do dyspozycji oddziału Położniczo-Ginekologicznego jest laboratorium szpitalne (czynne całą dobę), w którym wykonuje się badania w zakresie diagnostyki wad rozwojowych płodu (test podwójny i potrójny), biochemiczne, h ormonalne i markery nowotworowe. Ponadto pacjentkom zapewnia się badania EKG, RTG, TK (tomografia komputerowa) i MRI (rezonans magnetyczny). Dostępna jest też pracownia histopatologiczna z możliwością wykonywania badań doraźnych śródoperacyjnych, pracownia bakteriologiczna oraz pracownia genetyczna ( wykrywanie wad rozwojowych u płodu).
Oddział pełni całodobową opiekę w zakresie położnictwa, patologii ciąży i ginekologii. Posiada akredytację do specjalizowania lekarzy w zakresie ginekologii i położnictwa.
Oddział Położniczo-Ginekologiczny zajmuje się leczeniem: chorób nowotworowych narządu rodnego, nietrzymania moczu, niepłodności, stanów zapalnych narządu rodnego, zaburzeń w statyce narządu rodnego i patologii ciąży.
Dla pacjentek części położniczej przygotowano pokoje dwuosobowe z prysznicami oraz nowym wyposażeniem. Znajdują się tam m.in. nowoczesne łóżka, funkcjonalne szafki, telewizory, łóżeczka najazdowe dla noworodków z pleksiglasu, fotele przystosowane do karmienia, gdyż noworodki przebywają z matkami w systemie rooming-in.
Oddział Położniczo - Ginekologiczny posiada:
porodówkę rodzinną wyposażoną w łóżka sterowane pilotem do porodów w różnych pozycjach, pompy infuzyjne, aparaty KTG. W jednym z pokoi porodowych można korzystać z nowoczesnej wanny z możliwością porodu do wody. Oddział proponuje również metody łagodzenia bólu porodowego: analgezja wziewna (podtlenek azotu), TENS, imersja wodna.
salę operacyjną do cięć cesarskich znajdującą się w sąsiedztwie porodówki (cięcia cesarskie wykonywane są w znieczuleniu ogólnym i podpajęczynówkowym,
salę operacyjną ginekologiczną,
pokój zabiegowy położniczy,
pokój zabiegowy ginekologiczny,
pracownię histeroskopową (z torem wizyjnym i fotelem sterowanym pilotem),
pracownię USG (dodatkowa możliwość korzystania z USG Voluson 730 Expert -DoPPLER 3D, 4D, DVDv- zapisywane badanie USG płodu w postaci filmu lub zdjęć). Badanie USG prenatalne pozwalające na wykrywanie wad rozwojowych płodu. Wykonują je lekarze posiadający certyfikaty wystawione przez FMF w Londynie. W razie wykrycia wady u płodu istnieje możliwość przygotowania pacjentki do rozwiązania w ośrodku specjalistycznym, gdzie możliwa jest szybka i kompleksowa opieka nad chorym noworodkiem,
pracownię laparoskopową,
histerosalpinografię (HSG),
kardiotokografię (KTG),
szkołę rodzenia,
pracownię kolposkopową i cytologiczną, w których wykonuje się diagnostykę raka szyjki macicy.
Oddział Położniczo-Ginekologiczny w Szpitalu w Knurowie uzyskał prestiżowy tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku” nadawany przez WHO i UNICEF oraz zdobył uznanie fundacji „Rodzić po ludzku” jako jeden z najlepszych i godnych polecenia.
Szpital w Knurowie dysponuje nowym Traktem Porodowym, którego modernizacja została wykonana dzięki środkom pozyskanym przez Powiat Gliwicki oraz Szpital z rezerwy ogólnej budżetu państwa w kwocie 2 400 000 zł. Ponadto Powiat Gliwicki przeznaczył ponad 600.000 złotych na zakup nowoczesnego sprzętu.
W ramach prac budowlanych powstały komfortowe sale porodowe, zapewniające pacjentkom intymność, a w jednej z nich znajdzie się wanna porodowa. Zmodernizowana jest również sala cięć cesarskich. Powstało osobne pomieszczenie do kangurowania noworodków z możliwością sterowania natężeniem światła i regulacją barwy, aby stworzyć dzieciom jak najbardziej przyjazne warunki do aklimatyzacji na tym świecie.
Oprócz prac budowlanych zakupiony został sprzęt, w tym wysokospecjalistyczny: sufitowa kolumna anestezjologiczna, zestaw do elektrochirurgii z przystawką argonową, KTG, stanowisko do resuscytacji i monitorowania zdrowia noworodka, stół operacyjny, inkubator, defibrylator, kardiomonitor, lampy operacyjne i zabiegowe, łóżko do intensywnej terapii, pompy infuzyjne, dezynfektor czy wspomniana już wanna porodowa. Większość zakupów wynikała z konieczności wymiany zużytego sprzętu na nowy, a w kilku przypadkach, szpital wzbogacił się o sprzęt, którego dotąd nie posiadał. Ponadto kolory ścian dobrane zostały w taki sposób, że wnętrza sprawiają wrażenie bezpieczeństwa i domowej atmosfery.
Co zabrać do porodu ?
Drogie Przyszłe Mamy , często w wiadomościach prywatnych lub w rozmowach telefonicznych pytacie nas co zabrać do szpitala przed porodem
Odpowiadamy więc :
DOKUMENTY:
DLA MAMY:
DLA NOWORODKA:
DLA NOWORODKA W DNIU WYPISU