Ginekologiczna Płynna cytologia cienkowarstwowa, LBC ang. Liquid Based Cytology

Od 1 kwietnia w przyszpitalnej Poradni Ginekologicznej istnieje możliwość wykonania  cytologii cienkowarstwowej (LBC). Badanie to wykonywane jest w celach profilaktyki i diagnostyki raka szyjki macicy oraz w diagnostyce zakażeń HPV  i Chlamydii.

 

Ginekologiczna Płynna cytologia cienkowarstwowa,
LBC ang. Liquid Based Cytology

Opiera się na  unowocześnionej  technice przygotowania preparatu cytologicznego. Pobrany materiał jest rozprowadzony automatycznie w odpowiednim płynie preparacyjnym, przy czym  pobrane komórki nabłonkowe są oddzielane od naturalnych zanieczyszczeń,  jak krew i śluz i nanoszone na szkiełko mikroskopowe tak, by uniknąć powstawania skupień i nawarstwień komórek. Etap przygotowania preparatu zwiększa bardzo istotnie ilość komórek nadających się do oceny cytologicznej.  Przygotowany automatycznie preparat barwiony jest w sposób klasyczny i oceniany przez cytologa.

 

Dlaczego warto wykonać cytologię?

Badanie cytologiczne to  bezbolesne badanie szyjki macicy, które umożliwia  wykrywanie wczesnych zmiany przednowotworowych  i nowotworowych zwłaszcza w sytuacji w której nie dają one jeszcze objawów subiektywnych i mogą nie być widoczne w badaniu ginekologicznym. Cytologia umożliwia  wykrywanie minimalnych zmian na szyjce macicy  .

 

 

Koszt badania to 62 zł . Wyniki badania winny być dostępne do 12 dni.