Badania Prenatalne i USG 3D

Kontakt

 

Informacje pod numerem telefonu 32 331 92 85

 

Bezpieczna ciąża

Z początkiem 2011 roku knurowski szpital dołączył do grona placówek, gdzie kobiety w ciąży mogą wykonać badania prenatalne. Ośrodków o podobnych uprawnieniach jest w województwie śląskim niewiele. W związku z dużym zainteresowaniem pacjentek przypominamy, jakie konkretnie badania proponuje im się w Knurowie.


USG genetyczne

Na pierwszy rzut oka przebiega podobnie jak zwykłe badanie ultrasonograficzne ciężarnej. Jednak, aby je przeprowadzić wymagany jest dobrej jakości sprzęt USG (w Knurowie to aparat Voluson 730 Expert) oraz doświadczeni specjaliści posiadający certyfikaty wydane przez Fundację Medycyny Płodowej z siedzibą w Londynie. Ocenia się tym badaniem przezierność karkową (NT) oraz kość nosową (NB). Z reguły badania te są krótkotrwałe, ale bywa iż mogą trwać dłużej ze względu na niekorzystne położenie płodu.

USG genetyczne wykonywane jest między 11 a 13 tygodniem ciąży oraz między  20 a 22 tygodniem ciąży. Umożliwia to wykluczenie lub potwierdzenie wrodzonych wad płodu.


Badania biochemiczne

Należą do nich: test podwójny wykonywany w pierwszym trymestrze (10-12 tydzień ciąży) Polega na oznaczeniu we krwi ciężarnej PAPP-A (osoczowego białka A występującego w ciąży) oraz wolnego ß-hCG (wolnej podjednostki ß ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Testy w połączeniu z NT i NB pozwalającą na ocenę ryzyka wystąpienia wad rozwojowych płodu.

 

Amniopunkcja

Polega na  nakłuciu macicy poprzez powłokę brzuszną w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG i pobraniu płynu owodniowego do badań genetycznych. Wyniki amniopunkcji pozwalają jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć wadę wrodzoną płodu.

Badania Prenatalne można wykonać bezpłatnie kobietom w ciąży spełniających kryteria NFZ w ramach badań profilaktycznych oraz wszystkim pozostałym kobietom w ciąży, nie zakwalifikowanym do programu, które wyrażają chęć przeprowadzenia takich badań – za odpłatnością.

 

Wszelkich informacji na temat  Programu Badań Prenatalnych udziela  położna 
w poradni Położniczo – Ginekologicznej szpitala 
Pani Katarzyna Citkowska – tel. 32 33-92-85.